Amiről érdemes beszélni
„Mama, kérlek meséld el nekem,
Hogy milyen volt az élet nélkülem,
Gondoltál rám, mikor azt tervezted el,
Hogy mi lesz majd ha nagy leszel?”
Május első vasárnapján az anyákat, az utolsón pedig a gyermekeket ünnepeljük, a természet is ilyenkor öltözteti magát díszbe, készül az új életre, minden üde zöld, szép színes virágokkal borítottak a kertek, a parkok, erdők…
No és milyen is az, amikor egy új kis emberrel bővül a család. Számos körülmény befolyásolja, hatással lesz rá, hogy egy gyermek élete miként indul. Ha a család tág környezetét nézzük: milyen társadalmi közegbe születik? Egy jóléti állam vagy egy fejlődő ország állampolgára lesz, békés vagy háborús körülmények veszik körül. Az elmúlt években megtanultuk, hogy vannak olyan nehézségek, amelyek bárhol utolérhetnek, bárkit sújthatnak. A koronavírus járvány mindannyiunk életét befolyásolta. Sok gyermek veszítette el az egyik vagy akár mindkét szülőjét és sok kis ember élete anya nélkül indult.
Ha a szűkebb családot nézzük, ott is rengeteg tényező befolyásolja azt, hogy milyen körülmények közé születik egy gyermek. Fiatal szülők első gyermeke lesz, vagy egy nagycsaládba, sok testvér közé kerül. Anya és apa együtt várja a gyermeket, vagy esetleg az apa nem is tud a gyermekről. Fiatalok vagy idősek a szülők, jók az anyagi körülmények vagy a mindennapi betevőért is meg kell küzdeni. A családban vannak-e természetes támaszok: nagyszülők, rokonok, barátok – vagy nincs senki, akikre a szülő vagy a szülők támaszkodhatnak, és még sorolhatnánk tovább a különböző családi helyzeteket.
A gyermek szempontjából is sok kérdés merül fel. Az a gyermek érkezett, akire vártak, vagy esetleg már a születésével is „csalódást okoz”, mert nem a várt fiú vagy kislány lesz az új családtag. Egészséges vagy nem, esetleg már nagyon hamar azzal kell szembesülni, hogy valamiért más, mint akire számítottak, más, mint a többi gyermek.
Ha minden körülmény olyan, amire a szülők vágynak, még akkor is vannak olyan új feladatok, nehézségek, amiket a szakirodalom az egyéni, párkapcsolati és családi életciklusok változásaival természetesen együtt járó normatív krízisként említ. Közhelyszerűen hangzik, de életünk során egy állandó van, mégpedig a változás, így az új élethelyzet is változást (változtatásokat) igényel. Az, hogy a módosuló körülményekhez miként tud a család alkalmazkodni, jelentősen befolyásolja, hogy miként is indul az életünk.
Nézzük hát, hogy egy újszülött érkezése, a szülővé válás, ha nincs más nehézség az életben, mit fog jelenteni az érintetteknek, vagyis a családnak és benne a szülőknek és a gyermeknek.
Új szükségletek merülnek fel. Felelősséget kell vállalni egy gyermek iránt, a szülővé válással jogok és kötelezettségek is járnak, és mindemellett a gyermeknek is vannak jogai és kötelezettségei. Ez utóbbi természetesen az újszülöttre még nem érvényes, hiszen ő önmagában cselekvőképtelen. A gyermeki jogok érvényesülésének legfőbb őrzője viszont a szülő, akit a hatályos jogszabályokban törvényes képviselőként vagy gondviselőként neveznek meg. Az új szükségletek nem csak a gyermekkel szemben merülnek fel, hanem a párkapcsolatban is. A szülői szerep megjelenése háttérbe szoríthatja a párkapcsolat fontosságát.
Anya és a gyermek szimbiózisa mellett az újdonsült apa kirekesztettnek élheti meg a saját helyzetét.
A fiatal párnak meg kell tapasztalnia, hogy a szülőség a már meglévő párkapcsolati szövetségüknek egy újabb színtere. Ha vannak természetes támaszok: nagyszülők, rokonok, barátok, szomszédok, – abban tudnak leginkább segíteni a fiatal szülőknek, hogy legyen elegendő idejük magukra és egymásra is.
Új feladatok jelennek meg, amik korábban nem voltak. A szülők saját egyéni szükségletei sok esetben másodlagossá válnak, aminek egy leginkább emlegetett megjelenési formája, hogy az alvásigény kielégítetlen lesz egy darabig. Az új feladatokat meg kell tanulni, rá kell jönni, hogy annak a kis síró, nyöszörgő, igényeit kifejezni képtelenek emberkének éppen mire lenne szüksége, mi az, amit tenni kellene vele: megetetni, tisztába tenni, ringatni vagy valami komolyabb probléma húzódik meg a háttérben? Minden jól jön, ami a szülőket segíti és a babának is jó, legyen az egy nagyszülő, védőnő, megfelelő szakirodalom, gyermekorvos.
Az új feladatok új viselkedést kívánnak meg a kezdő szülőktől. Fontos, hogy ki tudjanak alakítani egy olyan biztonságot, ami minden családtagnak védelmet nyújt. Ilyenkor természetes, hogy a baráti kapcsolatokat kevésbé lehet ápolni, a család egy kicsit bezár, ez nem az aktív társasági élet időszaka. A szülők számára egy új helyzet az is, hogy az anyagi biztonság megteremtése fokozottabb terhet jelent a felnőtteknek, többnyire pedig az apának. Az anya addigi aktivitása, kieső jövedelme helyett általában az apák veszik át a családfenntartással együtt járó felelősséget, nehézséget. Újra kell gondolni a családi szerepeket, a feladatok elosztását. A változások a családon túli kapcsolatokra is hatással vannak. A két újdonsült szülői szerep mellett az idősebb generációnak meg kell ismerkedni a nagyszülői feladatokkal, a családnak át kell gondolni a határait szűkebb és tágabb környezetében is. Attól, hogy a nagyszülők „csak egy papucs, köpeny” távolságra vannak a fiataloktól, és bármikor beléphetnek a kisbabás család életébe, még nem jelenti azt, hogy erre valóban szükség van. Sok sértődéstől, feszültségtől, frusztrációtól lehet megkímélni egymást és a kapcsolatokat, ha az „átjárhatóság” szabályai mindenki számára egyértelműek és tisztázottak.
Egész életünket meghatározza, hogy miként indult a gyermekkorunk, Erik H. Erikson azt mondja, hogy ez az időszak határozza meg azt, hogy miként fogunk viszonyulni a világhoz, mennyire tudunk bízni magunkban és másokban, ez a bizalom megalapozásának időszaka.
Így, az eredeti gondolathoz visszatérve:
„Hisz jól tudod,
Nem kértelek,
Nem kértem tőled az életet,
S még mielőtt majd egyszer meghalok,
Még tudnom kell miért vagyok!
Mama, látod zavarban vagyok,
Most megint egész másra gondolok.
Lesz majd talán,
Igen, lesz majd valaki,
és tőlem is ezt kérdezi.
Mit mondjak én akkor neki?
Mit mondjak én?”
Senki se maradjon segítség nélkül! Elsődlegesen a családra van szükség, ha egy gyermek születik, aztán a védőnő és a gyermekorvos, ők azok a szakemberek, akik a legszakszerűbb tudással és felkészültséggel rendelkeznek, azonban ha nehézségek adódnak elérhetőek intézményünk szolgáltatásai is: a család és gyermekjóléti szolgáltatások és a speciális szolgáltatások, melyekről és a szakembereinkről, az aktualitásokról, programjainkról honlapunkon részletesen tájékozódhatnak: https://veszpremcssk.hu/
Csa-Ládika szakmai egységünkben a gyermekek alternatív napközben ellátása is elérhető, bővebb tájékoztatás:
https://www.facebook.com/people/Csal%C3%A1dika-J%C3%A1tsz%C3%B3h%C3%A1z/100015106637032
Kalocsainé Erdélyi Veronika szociális munkás/családkonzulens
Mindenki életében adódhat olyan élethelyzet, életesemény, váratlan krízishelyzet, amikor a bevételek nem fedezik a kiadásokat, pénzügyi nehézség alakul ki, mely során a család létfenntartása, lakhatása időszakosan, vagy tartósan veszélybe kerülhet.
Ezek az események gyakran váratlanok, a család nem tud rá felkészülni, érzelmileg is megterhelőek lehetnek, például ilyen esemény a munkahely elvesztése, családtag halála, betegség, egészségkárosodás.
A megnövekedett kiadások, illetve a bevételek csökkenése kötődhet egyes életszakaszhoz is, például gyermek születése, iskolakezdés, gyermek továbbtanulása, nyugdíjazás. De nehézséget jelenthet a tartósan alacsony jövedelem, egyéb váratlan kiadás, lakhatási költségek megemelkedése, magas gyógyszerköltségek, adósságfelhalmozás is.
Ezek az élethelyzetek csökkentik a biztonságérzetet, felborítják a korábbi egyensúlyt, és gyakran kilátástalannak tűnő helyzetet eredményeznek.
Sokan nem mernek segítséget kérni, mert azt hiszik, hogy ezzel kiszolgáltatottnak vagy gyengének mutatják magukat. Pedig az időben igényelt és nyújtott segítség megelőzheti, hogy a család még nagyobb bajba, még nehezebb helyzetbe kerüljön!
Többször tapasztaljuk azt, hogy a családoknak kevés információjuk van arról, hogy ezekben az esetekben milyen segítséget, támogatást, ellátást vehetnek igénybe, és amennyiben megfelelnek bizonyos kritériumoknak, akkor anyagi támogatást kérhetnek az államtól. Az állam az állampolgárok szociális biztonságát pénzbeli, természetbeni és a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások rendszerének működtetésével biztosítja, melynek szabályait jogszabályok rögzítik.
A szociális ellátórendszer azonban meglehetősen szerteágazó, nem könnyű eligazodni a jogszabályok sokaságában, melyek az ellátások formáit, jogosultsági feltételeit tartalmazzák.
Amennyiben olyan élethelyzetbe kerül, melynek megoldásához segítségre van szüksége, nem tudja milyen ellátásra jogosult, hova kell fordulnia, úgy keresse fel a lakóhelye szerint illetékes önkormányzatot, kormányhivatalt, vagy a családsegítő szolgálatot.
Az állam személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátása közé tartozik a családsegítés, melyet Család-és Gyerekjóléti Szolgálatok működtetésével biztosít. A családsegítést minden önkormányzatnak kötelezően biztosítani kell, minden településen elérhető a Szolgálat munkatársa, aki segítséget tud nyújtani, ha elakad az ügyintézésben, vagy ha segítségre van szükség az ellátások közötti eligazodásban.
Ehhez fontos, hogy a szakember megismerje a helyzetét, bevételeit, kiadásait, minden olyan körülményt, mely az igénylés során a rászorultságot igazolja. A családsegítő tájékoztatást tud nyújtani abban, hogy mi az igénylés menete, milyen kérelmet kell kitölteni, azt hová kell benyújtani, milyen dokumentumot szükséges hozzá csatolni.
A szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátások iránti kérelmet a járási hivatal hatáskörébe tartozó ellátás esetén a kérelmező lakcíme szerint illetékes járási hivatalnál, a kérelmező lakcíme szerint illetékes települési önkormányzat polgármesteri hivatalánál, valamint a kormányablaknál és az ügysegédi szolgálatnál, továbbá elektronikus úton lehet benyújtani.
Az ellátásokról a kormányhivatal: https://www.kormanyhivatal.hu/hu/szocialis-ellatasok-igenylesehez-kapcsolodo-nyomtatvanyok),
az önkormányzat: https://veszprem.hu/uegyintezes-uegyfelfogadas/koezjoleti-uegyek) honlapján is lehet tájékozódni, ahol elérhetőek és letölthetőek az igényléshez kapcsolódó nyomtatványok is, melyek végén a kitöltési útmutató is megtalálható.
Az önkormányzat képviselő-testülete törvényi rendelkezés alapján, önkormányzati rendeletben meghatározott feltételek alapján nyújthat pénzbeli települési támogatást különösen a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez, a gyógyszerkiadások viseléséhez, a lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozó személyek részére. (pl.: lakásfenntartási támogatás, az adósságcsökkentési támogatás, felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanuló 25 év alattiak részére nyújtott albérleti támogatás, gyógyszertámogatás, intézményi gyermekétkeztetés térítési díjának támogatása, ingyenes szünidei gyermekétkeztetés)
Azok számára, akik rendkívüli élethelyzetbe kerültek, és önmaguk, illetve családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni vagy alkalmanként jelentkező többletkiadások miatt (pl. betegség, haláleset, temetési költségek, elemi kár elhárítása, beiskoláztatás miatt) anyagi segítségre szorulnak, és a helyi rendeletben meghatározott feltételeknek megfelelnek, kérelemre rendkívüli települési támogatás nyújtható.
Aki részletesen szeretne tájékozódni az egyes állam által biztosított ellátásokról, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Központi Ügyfélszolgálati Irodájának weboldalán: https://csaladitudakozo.kormany.hu webcímen tájékoztató füzetek, összefoglaló kiadványok, hasznos információk találhatóak a gyermekek után járó ellátásokról, megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól, szociális ellátásokról, fogyatékossághoz és egészségkárosodáshoz kötődő ellátásokról, a nyugdíjrendszerről. A honlapon az ellátásokkal kapcsolatban a gyakran ismételt kérdésekre válaszok találhatóak, melyek tájékoztatást nyújthatnak az Ön kérdéseire is!
Az ellátások igénylésének van egy átfutási ideje, amit ügyintézési időnek nevezünk, ami több hetet is jelenthet.
Krízishelyzetben azonban olykor azonnali segítségre van szükség. Ezek olyan rendkívüli élethelyzetek, mikor alapvető élelmiszerekre, életfontosságú gyógyszerek kiváltásra sincs pénze a családnak. Intézményünk, az ellátási területünkön élő rászoruló személyeknek a krízishelyzet kezelése céljából, a gyermekek veszélyeztetettségének megszüntetése érdekében, ezekben az esetekben is tud segítséget nyújtani tartósélelmiszer csomaggal, gyógyszerek kiváltásával, a megfelelő szabályok betartása mellett.
Az állami intézményeken, szervezeteken kívül, több segítő, karitatív szervezet működik azzal a céllal, hogy a nélkülöző, idős, beteg, magányos embereknek, rászoruló családoknak, gyermekeknek támogató segítséget nyújtsanak. Ilyen országos szervezet például a Magyar Katolikus Karitász (https://karitasz.hu/kapcsolat/egyhazmegyei-karitasz-kozpontok), a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (https://maltai.hu/kapcsolat) és a Magyar Vöröskereszt (https://voroskereszt.hu/miben-segitunk).
Amennyiben a környezetében rászoruló, bajban lévő személyről, családról, veszélyeztetett gyermekről van tudomása, bárki jelzéssel élhet a Család és Gyermekjóléti Szolgálat felé, vagy amennyiben saját maga, családja számára szeretne segítséget kérni, keresse fel a lakóhelyén található Szolgálatot, ahol hivatalos segítő szakemberek nyújtanak segítséget a vészhelyzet elhárításában. Kérjen bizalommal segítséget!
Biróné Kántor Tünde szakmai vezet
Gyermeked biztonsága a „neten”
Szinte minden szülő átéli azt, hogy tehetetlennek érzi magát gyermeke internetezési szokásait illetően. Megijed, esetleg fél, mi lesz ennek a következménye, milyen oldalakat lát, mi éri őt a kibertérben. Vagy dühös lesz, mert nem tudja, hogyan korlátozza, vagy hogyan figyelje egészséges távolságból, és közben miképp motiválja gyermekét arra, hogy ne legyen ennyire sok időt az online térben.
A bölcsek kövét mi sem találtuk meg, de vannak azért lehetőségek a kezünkben. Röviden bemutatunk két alkalmazást, melyek egyike ingyenes, a másik pedig évi előfizetéssel birtokolható. Mindkettőt kipróbáltuk sőt, alkalmazzuk a mindennapokban. Már csak annyit kell megtanulni nekünk, szülőknek, hogy tartsuk is be, amit kimondtunk, ugyanis mi állítjuk be az alkalmazásokban, hogy mennyi időt tölthet a gyerek a gép előtt, mit nézhet ott, mivel és mennyit foglalkozhat.
Family Link – kezünkben az irányítás
A Google alkalmazása ingyenes, elsősorban a 13. életévüket még be nem töltött gyerekek számára kiváló. Le lehet tölteni Android és Apple telefonokra egyaránt. Az egész folyamat kb. 15 percet vesz igénybe.
- Keresd ki a telefonodon a Google Play-ben a Family Link szülőknek szánt alkalmazást, telepítsd a telefonodra (ezt látni fogod, magyar nyelvű az app.).
- Majd a gyermeked telefonján is tedd meg ugyanezt azzal a különbséggel, hogy a gyerekeknek szánt verziót töltöd le az ő készülékére. Így összekötöd a két készüléket. Miért jó mindez? Ha belépsz a saját telefonodon az alkalmazásba, be tudod állítani a következőket a Beállítások kezelése menüpontban:
- A napközben eltölthető időt a telefonon.
- A reggeli kezdés és az esti zárás időpontját, ezt alvásidőnek hívja az app. Ne ijedj meg, a gyermek akkor is tud telefonálni neked, ha a netről le van választva.
- Be tudod állítani, hogy hány éveseknek való tartalmakat nyithat meg a telefonon, ezeket PEGI felirattal jelölik (3, 7, 12, 16, 18 jelölések vannak, melyek az életkorra utalnak).
- Minden telefonra történő letöltésről kapsz emailt, valamint tudod az app-ok felhasználási idejét is módosítani. Például ha szeretnéd, hogy a közösségi oldalakon fél óránál ne töltsön el többet a gyerkőc, egy gombnyomás és kívánságod teljesül. De le is tilthatsz alkalmazásokat.
- A telefonon történő vásárlásokat is kötheted jóváhagyáshoz. Itt lehet választani azt is, hogy minden tranzakcióhoz szükséges legyen a jóváhagyásod, de be lehet állítani lazább megoldást is.
- Mindezek mellett látod, hogy a telefon hol tartózkodik a Google térképen az alkalmazáson belül. Ez több szempontból hasznos lehet, nem csupán ellenőrzés céljából.
Természetesen egy nagykamasz már lehet, hogy azonnal le is törli az alkalmazást, ha rájön, hogy ezzel akarod őt korlátozni, de a kisebbek esetében még tökélesen működik. Ha hozzászoknak és tudsz velük beszélni és együttműködni, nem korlátozod őket túl, akkor ők is együttműködnek veled és nem szabotálják irányítási szándékodat a törléssel – mert már a 11 évesek is tudják, hogy miként tehetnék meg ezt. Tapasztalható, ma már 3 éves picik kezében is ott a készülék – ez elég szomorú, de ha már így alakult, akkor korlátozd a tartalmakat, hogy a nem nekik való videók, képek ne kavarják fel őket lelkileg! Illetve az időkorlát alkalmazását is javasoljuk, mert a gyermek – bár nem látszik – nagyon-nagyon elfárad közben. Ilyenkor beszélj hozzá, zökkentsd ki, érintsd, öleld meg, olvass neki, mert később már nem biztos, hogy meghallgat, főleg ha helyetted a telefonnal való „beszélgetést” szokja meg. Ne engedd, hogy gyermeked fejlődő és érzékeny idegrendszerét túlterhelje egy elektromos eszköz!
Norton Family – védelmet az asztali gépre is!
A számítógépekre és laptopokra léteznek letölthető programok, itt már az ingyenesség többnyire a minőség rovására megy. Mi most egy évi körülbelül 12 000 Ft-os (2022) alkalmazást mutatunk be a sok jó tulajdonsága miatt.
Többféle csomag is letölthető a gépre a Nortonból, léteznek üzleti megoldások is. Mi csak a legegyszerűbbel foglalkozunk, mely a szülőknek nyújt hatalmas segítséget. Fontos tudni, hogy ez nem csupán a gépen, hanem a mobilon is alkalmazható egyszerre. És van egy próbahónap, amikor díjmentesen kipróbálhatod az alkalmazást. Teendők:
- Nyisd meg a keresőben a Norton Familyt és töltsd le a gépedre. Vedd fel a gyermeked fiókját az oldalon – ez értelemszerű lesz. Itt fogsz tudni mindenféle finomságot beállítani.
- Lépj be gyermeked gépére, amikor ő nincs otthon és az ott megjelenő Windows lehetőség ablakon nyomd meg a tovább gombot. Fogadd el a licencszerződést és telepítsd a programot.
- A szerkesztés menüpontban lehet a gyermek fiókját beállítani az eszközön.
Mit tud tehát a Norton?
- Beállítható egy iskolaidő, amennyiben digitális oktatás veszi kezdetét az iskolában. Ez esetben a gyereked csak iskolai anyagokkal fog tudni foglalkozni a gépen.
- Itt is korlátozható az idő iskolaidőtől függetlenül is, vannak kész panelek korosztályok szerint, ilyenkor egyszerűen rákattintasz az adott panelre és mentesz.
- Ha úgy alakul, hogy módosítanád a hozzáférési idő hosszát, megteheted a gépedről, de akár a telefonodról is, ha nem vagy gépközelben (könnyen telepítheted a telefonodra a Nortont és a belépés után máris követheted ugyanúgy az eseményeket.) Erről tud küldeni gyermeked is egy kérést, ilyenkor eldöntöd, mennyi időt adsz, és egy gombnyomással hosszabbíthatsz.
- Konkrét oldalakat is letilthatsz, de engedélyezhetsz is, ha túl szigorú az általános korlátozásod, de a gyermeked egy játékhoz használna egy, amúgy szűrt oldalt.
- Itt is kapsz emailt minden újabb letöltésről, az engedélyezett idő lejárásáról. Ekkor a gyermeked gépén megjelenik a Norton felülete és nem engedi használni a netet, de a gépen sem tud semmit csinálni.
- Beállíthatod a teljes tartalmi szabadságot, melyet állíthatsz megfigyelésre – ebben az esetben jelez a Norton, hogy gyereked nem kívánt oldalon keresgél, vagy beállíthatod tiltásra Ekkor kérdés nélkül lezár a net, és nem engedi megnyitni az adott oldalt.
- Rengeteg kategória szűrhető, de a program azonnal szűri a következőket (amit persze átállíthatsz): gyűlöletbeszéd, politika, felnőtt tartalmak, társkeresés, hackelés, közösségi oldalak, bűnügyek, szekta, internetes zaklatás, katonaság, szerencsejáték, öngyilkosság, erőszak, fegyverek…
Amennyiben kérdésed van a programokkal kapcsolatban, mindkettőhöz találsz leírást a neten. Részletes tájékoztató mutatja meg, milyen lépéseket kell megtenned, hogy alkalmazni tudd a programokat. Ha mégis elakadsz, szívesen segítünk ügyfélfogadási időben.
FONTOS:
– Tudj ajánlani gyermekednek más alternatívát az internet helyett. Közös játékot, beszélgetést, sétát, sportot, vásárlást, bármit, ami személyes és nem képernyő előtt zajlik!
– Ne szégyenítsd meg gyermekedet, ha esetleg olyan oldalt nézett, ami számodra elfogadhatatlan vagy sokkoló. Nyugodj meg és beszélgess vele, de akár velünk is, a látottakról. Ha ezt nem teszed meg, elszalaszthatod a lehetőséget, hogy korrigáld az adott oldal ártalmas hatásait (pl. pornográf oldal, erőszakos képek/cikkek).
Szálka Sarolta családsegítő
Február 13-20. a házasság hete. A házasság elsősorban a párról kell, hogy szóljon, viszont erőteljesen hatással van a családban nevelkedő gyermekekre is.
Családsegítő szakemberekként mindennap tapasztaljuk, hogy a gyermekek problémáinak hátterében szinte minden esetben szüleik házassági/párkapcsolati problémái bújnak meg. Az olyan családokban, ahol a gyermek viselkedése negatív módon változik: pl. elkezd füllenteni, agresszívvá válik, bepisil, kezelhetetlen a gyermekközösségben, esetleg lop vagy más norma ellenes dolgot tesz, stb. – nos ilyen esetekben mielőtt a gyermek „rendbe tételét” kérnénk a szakemberektől, érdemes feltenni magunknak szülőként a kérdést: nálunk (szülőknél) minden rendben van? A gyermekek nagyon érzékenyen reagálnak szüleik kimondatlan érzéseikre is, a kimondottakra pedig még erőteljesebben. Sok válófélben lévő szülővel dolgozunk és sajnos kevesen hiszik el, hogy gyermekeik bár túlélik, de ugyanúgy megsebződnek az ő párkapcsolati konfliktusaiktól, mint ők maguk.
Pontosabban nem a konfliktustól hanem a destruktív, agresszív, vádaskodó megoldási módoktól sérülnek igazán a gyermekek. A gyerekek számára az a riasztó, hogy szüleik egy konfliktusban nem partneri viszonyban vannak (nem párként veszekednek/vitáznak), hanem egymás ellenségeiként, ahol a harc vége nem a kompromisszum vagy békülés, hanem a másik eltiprása, ellehetetlenítése. Ilyen esetekben kényszerülnek a gyermekek olyan lehetetlen választás elé, ahol dönteniük kell, hogy édesanyjuk vagy édesapjuk mellé állnak-e. Soha ne hozzuk ilyen helyzetbe a gyermeket! Sokszor tapasztaljuk, hogy a párkapcsolati kríziseket a szülők nem tekintik normálisnak, holott a párkapcsolati problémák normálisak, törvényszerűek, így segíteni is lehet rajtuk. Irreális elvárni bármely emberi kapcsolattól, hogy az majd egyenletesen fejlődik, töretlenül, probléma nélkül. A párkapcsolatokkal és családokkal foglalkozó szakemberek jól tudják, hogy a párkapcsolatoknak fejlődési fázisai vannak, amelyekben törvényszerűen vannak erősebb- boldogabb és gyengülni látszó- kevesebb örömet tartogató szakaszok is.
- A párkapcsolat eleje a „rózsaszín köd”, jó esetben ez a nagy szerelem és a nagyon aktív szexuális élet időszaka: „nem tudok nélküled élni” Ez az első 1 év kb.
- Ezt követi egy bár érzelmileg erősen kötődő, de problémásabb időszak, ahol sok a vita és kiderül, hogy a felek nagyon is tudnak a másik nélkül élni: oszlik a rózsaszín köd. A párok ilyenkor rájönnek a különbségekre (másként csinálja, nem ugyanúgy gondolkodik mint én, mást akar mint én) ezért egyeztetik elvárásaikat egymással az együttélés viszonylatában, vagyis: vitáznak, veszekednek. A sok veszekedés megijesztheti a párokat, esetleg kért vagy kéretlen baráti, családi tanácsok mentén ezek jobban elmélyülnek. De ettől nem szabad megijedni, úgy kell ezekre tekinteni, mint az egyeztető tárgyalásokra annak érdekében, hogy sikeresebb legyen a közös jövő.
- És jön az a bizonyos riasztó kb. 7. év, ekkor valóban bekövetkezik egy széthúzás a párok között. Fontosabb az ÉN, mint a MI. Ez a „legválásveszélyesebb” időszak. Kitekintenek a kapcsolatból a felek. Szinte minden más érdekesebb, mint maga a párkapcsolat, ami bár valamennyire szükséges, de nem olyan izgalmas már, mint a külvilág: hobbi, munka, barátok, barátnők esetleg más pár keresésének gondolata, vagy akár a tényleges hűtlenség.
- Ezt követi egy nyugodtabb időszak. az un. újraközeledés amikor a párok bár nem rózsaszín ködben, de újra felfedezik a másik által nyújtott örömöket, újra egymás társaságán van elsősorban a fókusz.
Fenti fejlődés egy séma, amiben lehetnek az élet egyéb krízisei miatt elakadások, probléma elmélyülések, (pl.: váratlan haláleset, munkahely elvesztése, vagy akár egy világjárvány miatt). Ezek mind megakaszthatják a párkapcsolat fejlődését. Mielőtt véglegesen és helyrehozhatatlanul elmérgesedne a párkapcsolat és a súlyos konfliktusokkal megsebeznénk gyermekeinket és magunkat is: érdemes szakember tanácsát/segítségét kérni.
Lehetőség van ilyenkor számos szakemberhez fordulnia a párnak: pár/családterapeuta, mediátor egyaránt segíthet. E szakemberek közül mindegyik rendelkezésre áll az Intézményben, valamint tudunk ajánlani Veszprémben több ilyen végzettségű kitűnő szakembert, akik szintén tudnak segíteni.
Megérdemli a teljes család, hogy esélyt kapjon a fejlődésre, kérjen segítséget!
Horváthné Kecskés Diána intézményvezető (szociális munkás, családkonzulens, mediátor)
Márciusi cikkünkben: Praktikus tanácsok szülőknek a gyerekek biztonságos internet használatához.
Oszd meg most!